Ragbi Nasıl Oynanır?

Ragbi Nasıl Oynanır?

Öncelikle ragbi kaba ve zorlu bir spordur fakat oyun planını iyi kurmak ve takım oyunu fiziksel güçten çok daha önemlidir. Ragbi hızlı tempolu bir oyun olduğundan çok hızlı ve doğru kararlar alınabilmesi çok önemlidir.

Ragbi’de her iki takımda farklı özelliklerde onbeş oyuncu yer almaktadır. Forvetler sekiz kişi olarak en ağır işi yapmakta ve sürekli çarpışmanın içinde bulunmaktadırlar, 7 kişilik Bek kadrosu ise daha çok; topu ağır adamlardan kaçırmak ve boşluk bulmak üzere odaklanmışlardır.

Ragbi nasıl oynanır? dediğimizde en basit cevabı; topu karşı tarafa (rakip kale çizgisi arkasına) taşıyarak oynanır olacaktır. Fiziklet güç ve teknik kullanarak rakip oyuncuları geçmek, gerekirse topu ilerletmek için birer metre duraklayarak,  çarpışarak ilerlemek fakat topun ilerlemesini sağlamak en büyük amaçtır. Rugby oyununda oyuncuların bir takım olarak oynaması ve tıpkı bir orkestra gibi tek bir müzik yaparak hep birlikte hareket etmeleri gerekmektedir. Maçlarda ve antremanlarda en büyük kural her ne olursa olsun çok fazla konuşmamak ve hakeme itiraz etmemektir. Oyun kurucuların talimatları ve hareketleri takım için bir yol gösterici olmakta ve varyasyonlar rakip takımı kandırmak için uygulanmaktadır. Aşağıda ragbi oyuncu numaraları ve bazı özel görevleri verilmiştir.

An error has occurred. This application may no longer respond until reloaded. Reload 🗙