Spora Kaç Yaşında Başlanmalı?

Spora Kaç Yaşında Başlanmalı?

Çocuğunuz profesyonel sporcu mu olsun istiyorsunuz?
Yüzme, tenis, basketbol, voleybol, futbol, ritmik jimnastik, okçuluk… “Acaba çocuğum hangi spor branşına kaç yaşında başlamalı? Çocuğumun kişiliğine uygun branş hangisi olacak? Hangi spor branşına yeteneği var?” gibi aklınıza gelen soruların cevabını Bostancı Clubsporium Spor Okulları uzman eğitmen kadrosu sizler için yanıtladı.

Yüzme (Gökhan Mumcu / Yüzme Eğitmeni)

Yüzmeye kaç yaşında başlanır ve kaç yaşında profesyonel olunur?

3 yaşından itibaren başlangıç programları ile başlanabilir. 6 çok geç… Eğer temel eğitim tamamlandıysa, antrene edilme süreci başlar. Bu süreçte, 9 -10 yaş itibariyle dersek, 10- 12 yaş arası çocukların artık müsabık sporcu olmaları beklenir.

Yüzme, çocukların kişiliklerine uygun bir branş mı?

Yüzme branşı, yenme ve yenilmenin yoğun yaşandığı bireysel bir spor. Antrenman sorumluluğu ve yarışma güdüsü önemli. Bu bireysel bir branş ve sosyalliği yüksek, öz güveni güçlü çocuklar bu branşta öne çıkar. Bazen antrenör desteği ile sırf öz güveni gelişsin diye gelen çocuklar da oluyor ama sonrası tümüyle onların bu eğitime verdikleri tepkiye bağlı. Yani pedagojik formasyonu olan bir eğitmen ile öz güven gelişimi için çalışılabilir. Ama “Sporcu olsun, belki öz güveni gelişir” beklentisi sorgulanmalıdır. Bu gibi destek uygulamaların, çocuğun ihtiyaçlarını ve gelişimini takip eden bir uzman eşliğinde yapılması beklenir.

Çocuğun yüzmeye yeteneği olup olmadığını nerden anlarız?

Suyu çok seviyor ve korkmadan suda uzun zaman geçirebiliyorsa, antrenmanlar sırasında sızlanmadan tüm egzersizleri hevesle uyguluyorsa, kendinden de bir şeyler katıp, sürekli yarışmak istiyorsa, bu öğrencinin mutlaka değerlendirilmesi gerekir.

An error has occurred. This application may no longer respond until reloaded. Reload 🗙